VIJESTI

Reciklirane plastične igračke s otrovnim otpadom

Reciklirane plastične igračke s otrovnim otpadom

Zakonska rupa omogućava recikliranim plastičnim igračkama da sadrže opasni toksični e-otpad.

Europska studija u kojoj je sudjelovao Ecologistas en Acción pokazuje veliko prisustvo opasnih toksina iz elektroničkog otpada u igračkama i drugim potrošačkim proizvodima.

Otkriveni toksini su među 28 najopasnijih toksina na planeti zbog svoje postojanosti u okolini i endokrini su poremećaji koji utječu na štitnjaču i dječji neurološki razvoj.

Ecologistas en Acción zahtijeva da španske vlasti eliminiraju pravni vakuum koji omogućava recikliranoj plastici zabranjeni nivo toksičnosti u novoj plastici.

Evropski istraživački tim, s kojim Ecologistas en Acción surađuje, otkrio je toksine iz elektroničkog otpada u recikliranoj plastici koja se koristi u igračkama i drugim proizvodima na prodaju u Španiji.

Pronađeni toksini podijeljeni su u dvije vrste supstanci koje usporavaju vatru ili plamen: s jedne strane, polibromo difenil eteri (PBDE na engleskom), koji se godinama koriste u poklopcima i izolaciji elektroničkih kablova, i heksabromo ciklododekan (HBCD), koji se koristi u polistirenske pjene i plastika za elektroniku i automobile. Obje vrste supstanci su endokrini poremećaji povezani sa neispravnošću štitnjače, neurološkim oštećenjima i nedostatkom pažnje djeteta. Pored toga, oni su među 28 najopasnijih toksina na planeti na listi Stokholmske konvencije zbog svoje postojanosti u okolišu.

Studija analizira 109 igračaka, dodataka za kosu i kuhinjskog posuđa kupljenih u različitim evropskim zemljama. Rezultati pokazuju da je 98% uzoraka sadržavalo polibromirane difenil etere (PBDE), a 80% heksabromo ciklododekan.

U Španiji su Ecologistas en Acción uzorkovali tri igračke i tri dodatka za kosu. Svih šest uzoraka sadržavalo je polibromirane difenil etere (PBDE) u koncentracijama od 171 do 948 delova na milion (ppm). Pet je sadržavalo HBCD (vidi tabelu).

Europsko zakonodavstvo ograničava količinu PBDE-a prisutnih u potrošačkim proizvodima. Za novo proizvedenu plastiku, granica je 10 ppm (dijelova na milion) za zbroj polibromiranih difenil etera OctaBDE i DecaBDE. Međutim, ako se plastika reciklira, dozvoljeno ograničenje je 1.000 ppm.

Proizvodi analizirani u Španiji ne prelaze zakonske granice za recikliranu plastiku. Ali rezultati pokazuju neskladnost dopuštanja stotinu puta veće količine toksina u recikliranoj plastici i nesigurnost za potrošača jer, kupujući plastični proizvod, ne znaju je li upotrijebljena plastika nova ili reciklirana, pa ignoriraju nivo endokrinih poremećaja kojem ste izloženi.

Zajedno, rezultati pokazuju da se usporivači gorenja u e-otpadu vraćaju na potrošačke proizvode izrađene od reciklirane plastike, uključujući usporivače gorenja zabranjene Stokholmskom konvencijom zbog njihove visoke postojanosti i toksičnosti.

Prema Jitki Strakova, istraživačici iz organizacije Arnika specijalizovanoj za postojane toksične supstance, koja je vodila studiju: „Dečji endokrini sistem, pogođen toksičnim PBDE, ne brine da li je igračka izrađena od nove plastike ili recikliranje. Jedini način da zaštitimo zdravlje ljudi od toksina u elektroničkom otpadu je zatvaranje ovog pravnog vakuuma i uklanjanje supstanci iz ciklusa reciklaže plastike ”.

Budući da su izuzeci od recikliranja PBDE ekvivalent dvostrukim standardima za plastiku, Ecologistas en Acción, zajedno s istraživačkim timovima i organizacijama koje su sudjelovale u studiji, zahtijeva od španskih vlasti da poduzmu potrebne mjere kako bi osigurale da reciklirana plastika zadovoljava iste standarde kao i nova plastika u Europskoj uniji.

StudijaOtrovna rupa: recikliranje opasnog otpada u nove proizvode’ razvili su ga Arnika, HEAL i IPEN. Od aprila do jula 2018. prikupljeno je 430 uzoraka u sljedećim zemljama: državama članicama Europske unije (Austrija, Belgija, Češka, Danska, Francuska, Njemačka, Holandija, Poljska, Portugal, Španija i Švedska) i zemljama Centralna i Istočna Evropa (Albanija, Jermenija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora, Rusija i Srbija). Laboratorija na Univerzitetu za hemiju i tehnologiju u Pragu dalje je analizirala 109 proizvoda kako bi odredila koncentracije specifičnih bromiranih hemikalija usporavajućih plamen.

Izvještaj (na engleskom):https://english.arnika.org/publications/toxic-loophole-recycling-hazardous-waste-into-new-products

Rezultati španskih proizvoda u milionima

TipUzorakBromAntimonoctaBDEdecaBDEBPBDEHBCDƩnBFRs
ToyRubik Cube4.5171.32819152171446
ToyGun9951774598602025
ToyIgra vode4.05387015571586234
Hair AccSnala za kosu8.9362.13146853899131
Hair AccSnala za kosu18.7944.882437648075161
Hair AccDiadem10.6963.16450898948286

Više informacija:

Dolores Romano (odgovorna za kemijsku politiku u Ecologistas en Acción): 659 821 344

Koldo Hernández (glasnogovornik Ekologa u akciji): 678 967 727


Video: POTREBNI RADNICI KINESKOJ KOMPANIJI ZA RECIKLIRANJE PLASTIKE (Jun 2021).